Markéta Šámalová

SUPERWOOD -  Výzkum vlivu cytokininů na tvorbu buněčné stěny pro produkci rostlinné biomasy

Navrhovaný projekt spojuje dvě vzájemně se doplňující odbornosti; Dr. Šámalová je zkušený výzkumník s hlubokou znalostí vlastností a funkce BS, která v rostlinách představuje vysoký podíl biomasy. Skupina doc. Hejátka v CEITECu se dlouhodobě zabývá výzkumem cytokininů, které jsou klíčovými rostlinnými hormony regulujícími mnoho aspektů růstu a vývoje rostlin, včetně BS. Kombinace těchto dvou odborností umožní dosáhnout jedinečné synergie ve zkoumání vlivu cytokininů na tvorbu BS s možností modulovat její kvalitu a rychlost tvorby. Tato zjištění mají vysoký biotechnologický aplikační potenciál např. pro výrobu tzv. cenných chemikálií nebo perspektivních biopaliv druhé generace.

Realizace projektu podporuje biotechnologickou oblast regionální strategie zaměřené na „chytré“ technologie s vysokou přidanou hodnotou, přinese spolupráci s průmyslovým „high-tech“ partnerem Photon System Instruments, s.r.o. a zaručuje posun směrem k rozšíření mezinárodní spolupráce. Vývoj molekulárních nástrojů pro inženýrství BS a bioenergetických plodin poskytne řešitelce jasné výzkumné zaměření stejně jako potřebné zkušenosti, aby se stala nezávislou vědkyní.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace